ESTA-certificeret te-kursus
Introduktion til te
Dette er et seks timers ESTA-certificeret te-kursus for alle, der ønsker at lære det grundlæggende om te.
Dette kursus er for folk, der arbejder i hoteller, caféer, tehuse, kaffebarer, tebutikker eller vil bare gerne lære om te.
Kurset afholdes på Molbo Tea
Retreat med Alexis Kaae som din træner. Dette kursus afholdes på dansk. Alexis Kaae er en professionel teunderviser, certificeret af European Special Tea Association. Hun er uddannelsesdirektør for ESTA.
Adressen er:
Skovvangsvej 25
8400 Ebeltoft
Gratis Parkering
Frokost er inklusiv i prisen.
Hvad dette kursus vil lære dig?
– at identificere en te fra en botanisk plante.
– at tilegne sig grundlæggende viden om teplanten og forstå forskellen mellem de seks tekategorier.
– det grundlæggende ved at brygge og smage te.
– te er mere end en drik
Introduktionen til te tager en dag at gennemføre, herunder seks aktiviteter. Der er en eksamen efter kurset, som skal være afsluttet inden for et antal dage. Den studerende modtager et certifikat for bestået eksamen.
Aflysning af kurser
Vi forbeholder os ret til at aflyse kurser ved for få tilmeldinger eller ved sygdom. Det vil i tilfælde af aflysning, være muligt at flytte sin tilmelding til et andet kursus med ledige pladser, eller få pengene retur. Vi kontakter de tilmeldte pr. e-mail eller telefon ved ændringer. Vi kan ikke garantere at aflyste kurser oprettes på et senere tidspunkt. Deltagergebyret refunderes kun af Simply Tea i tilfælde af aflysning eller flytning af kurset
Forbehold
Der tages forbehold for tryk-/tastefejl samt for udsolgte kurser og varer; afvigelser fra det skrevne samt de viste billeder. Tilmeldinger og gavekort erstattes ikke ved bortkomst.
Fortrydelsesret
I henhold til ‘Lov om visse forbrugeraftaler § 17 stk. 2 jf. § 9 stk. 2 nr. 2a’ er køb af billetter ikke omfattet af fortrydelsesret ved “rekreative fritidsaktiviteter, hvis det fremgår af aftalen, hvilken dag eller inden for hvilken bestemt periode den pågældende tjenesteydelse skal udføres (f.eks. bestilling af biografbilletter og teaterbilletter)”. Det betyder, at køb af et kursus er bindende, og at kurset ikke kan refunderes, hvis du bliver syg eller ikke kan deltage. Se evt. www.forbrug.dk
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.